VERA – NE  MAGIJA

Duhovnik Martin Šuštar je župnik v Marezigah in odgovorni  za orgle in zvonove v naši škofiji (kot trnovki kaplan je pred 10 leti nekaj časa nadomeščal tukajšnjega župnika). Na vprašanje, zakaj je toliko ljudi vraževernih, je povedal:  Mislim, da za to, ker do Boga potrebuješ odnos in zvestobo. Vera je odnos, ki ga moraš stalno gojiti. Izprašuje vse tvoje življenje. Vraževerje pa tega ne zahteva. Je nek »dodatek«, ki se ga poslužuješ, kadarkoli se ti zahoče, in si pri tem prepričan, da ti občasno »pomaga«. Ne potrebuješ odnosa do tega. Ne nagovarjaš nikogar, le želiš, da bi ti te sile pomagale. Drug razlog je pomanjkanje vere. Vraževerje na videz zapolni del tega primanjkljaja. Poleg tega je vraževerje ekstravagantno. Ljudje hočejo enostavne, takojšnje odgovore. Pri pravi veri pa je pomemben element potrpežljivost in zaupanje, da se zgodi Božja volja. Pri vraževerju pa izsiljuješ, da se zgodi tvoja volja. – Kaj pa nabožni predmeti, npr.  svetinjica? Bog se nas zagotovo dotika po Božji besedi, zakramentih, prek odpovedi in dobrih del. Hkrati pa je vsaka stvar, ki nam vliva upanje v Božje varstvo, Božjo bližino, za nas koristna. Zato imamo kapelice ob cestah, križe na stenah. To pomaga najbolj, če imamo osnovo: zakramente, Božjo besedo. Jaz nosim na verižici križ in medaljon sv. Benedikta.

(prim. Družina 23, priloga Naša družina, str. 8-10)

Duhovnik Martin Šuštar je župnik v Marezigah in odgovorni  za orgle in zvonove v naši škofiji (kot trnovki kaplan je pred 10 leti nekaj časa nadomeščal tukajšnjega župnika). Na vprašanje, zakaj je toliko ljudi vraževernih, je povedal:  Mislim, da za to, ker do Boga potrebuješ odnos in zvestobo. Vera je odnos, ki ga moraš stalno gojiti. Izprašuje vse tvoje življenje. Vraževerje pa tega ne zahteva. Je nek »dodatek«, ki se ga poslužuješ, kadarkoli se ti zahoče, in si pri tem prepričan, da ti občasno »pomaga«. Ne potrebuješ odnosa do tega. Ne nagovarjaš nikogar, le želiš, da bi ti te sile pomagale. Drug razlog je pomanjkanje vere. Vraževerje na videz zapolni del tega primanjkljaja. Poleg tega je vraževerje ekstravagantno. Ljudje hočejo enostavne, takojšnje odgovore. Pri pravi veri pa je pomemben element potrpežljivost in zaupanje, da se zgodi Božja volja. Pri vraževerju pa izsiljuješ, da se zgodi tvoja volja. – Kaj pa nabožni predmeti, npr.  svetinjica? Bog se nas zagotovo dotika po Božji besedi, zakramentih, prek odpovedi in dobrih del. Hkrati pa je vsaka stvar, ki nam vliva upanje v Božje varstvo, Božjo bližino, za nas koristna. Zato imamo kapelice ob cestah, križe na stenah. To pomaga najbolj, če imamo osnovo: zakramente, Božjo besedo. Jaz nosim na verižici križ in medaljon sv. Benedikta.

(prim. Družina 23, priloga Naša družina, str. 8-10)