V PRIPRAVI NA BIRMO (3)

 Nekdaj je bil ob krstu in birmi BOTER bodočemu kristjanu učitelj v veri in njegov spremljevalec. Sedaj birmanski boter spremlja birmanca pri obredu svete birme in mu je sopotnik v nadaljnjem življenju. Kakor prijatelj  mu je v oporo in mu je pripravljen pomagati tudi takrat, ko je težko. Nanj se birmanec vedno lahko zanese. Boter je vedno z njim, tudi če  telesno ne more biti vedno blizu, je dosegljiv vsaj po telefonu. Pravi boter je predvsem opora v veri. Zato se mora boter v Cerkvi počutiti domačega. Boter je vzoren kristjan. Cerkev zahteva, da je botrovo življenje v skladu s sprejetimi zakramenti.  Vsak boter mora za botrstvo dobiti dovoljenje domačega župnika. Če je boter iz druge župnije mora prinesti potrdilo, da je primeren za botra. – Mnogi enačijo botrstvo z obilnim obdarovanjem. Boter je predvsem duhovni spremljevalec krščenca ali birmanca. Zato moli za svojega birmanca, ga v času pred birmo spodbujati k čim bolj temeljiti pripravi, hoditi k maši in prejemati zakramente, truditi se za moralno življenje in dosledno izpolnjevanje Božjih in cerkvenih zapovedi in s tem dajati birmancu dober  zgled krščanskega življenja; spremlja naj osebnostno in duhovno življenje birmanca  in mu pomaga najti odgovore na življenjska vprašanja tako, da bo ostal zvest  Kristusu in Cerkvi in z redno mašo in zakramenti ohranjal in poglabljal svojo vero. Z osebnim zgledom in spodbudo naj pomaga birmancu, da se bo vključil v župnijsko občestvo in v njem sodeloval. – Gotovo je prav, da svojega varovanca kdaj tudi razveseli s kakšnim darilom. Vendar naj se pri tem pazi, da ne zapade v pretiravanje, saj birmo, ki je predvsem znamenja božjih darov, ne smemo razvrednotiti in jo skrčiti zgolj na materialno obdaritev.

Dodaj odgovor