BOG JE UPANJE UBOGIH

Papež Frančišek že od začetka svojega pontifikata posebno pozornost namenja ubogim oziroma ljudem, ki živijo na obrobju družbe. Ob koncu leta usmiljenja 2016 je določil, da se na 33. nedeljo med letom obhaja Svetovni dan ubogih. Letos nosi naslov Upanje, ki ga imajo ubogi, ne bo nikoli razočaralo. Skozi vso zgodovino se človek sprašuje, kako more Bog dopuščati tako neenakost, ko so na eni strani ubogi vedno izkoriščani in krivičniki v svojem početju srečni. Suženjstva še vedno ni konec, siromaki in begunci iščejo pomoč in reveži so označeni za družbene zajedavce. Stalni refren Svetega pisma se glasi: Edino Bog uresničuje pravičnost in ne pozablja ubogih. Jezus se poistoveti z vsakomer izmed siromakov in ubogim obljubi Božje kraljestvo. Svojim učencem je zaupal nalogo, da oživljajo upanje in povračajo zaupanje v zmago pavice, Božje pravice. Nedavno umrli Jean Vanier, »svetnik za sosednjim vrati«, se je posvetil na rob potisnjenim zaradi njihovih posebnih potreb; ob sebi je zbral mlade, da so jim pomagali in vrnili nasmeh tudi njihovim bližnjim. Odločitev za uboge je izbira, ki smo ji kristjani dolžni slediti, da ne bi izdali verodostojnosti Cerkve, in podarjati upanje nezaščitenim. Ti najbolj od vsega potrebujejo Boga, njegovo ljubezen, ki jo vidno napravijo sveti ljudje, ki živijo ob njih in jim pomagajo z nasmehom, besedo, s konkretno pomočjo. 

Dodaj odgovor