»Jaz sem s teboj vse dni«

Zgornje besede so  Gospodova obljuba učencem, preden se je dvignil v nebo in danes jo ponavlja tudi tebi, dragi dedek, draga babica. Te besede ti namenjam tudi jaz  kot rimski škof in kot prileten mož ob tem prvem Svetovnem dnevu starih staršev in ostarelih: celotna Cerkev ti je blizu, skrbi zate, te ima rada in te noče pustiti samega! Dobro vem, da to sporočilo prihaja k tebi v težkem času: pandemija je bila nepričakovana in trda preizkušnja. Mnogi med nami so zboleli in veliko jih je odšlo, ali pa so videli, kako je ugasnilo življenje njihovih dragih; veliko je bilo prisiljenih v samoto, osamljenih. Gospod pozna vsako naše trpljenje tega časa. Izročilo pripoveduje, da sta bila tudi sv. Joahim, Jezusov dedek, in njegova žena Ana izključena iz skupnosti, ker nista imela otrok; Gospod pa jima je poslal angela in ju potolažil. Gospod še naprej pošilja angele, da nas tolažijo v naši osamljenosti in nam ponavljajo: »Jaz sem s teboj vse dni.« To je smisel tega dneva, za katerega sem želel, da bi se prvič obhajal ravno letos, po dolgi osami in še vedno počasnem okrevanju družbenega življenja: da bi vsak dedek in vsaka babica, vsak starejši človek – posebno tisti med nami, ki so bolj sami – dobil obisk angela!  Včasih bodo imeli obraze naših vnukov, drugič naših domačih, naših starih prijateljev ali tistih, ki smo jih spoznali prav v tem težkem času. V tem obdobju smo se naučili razumeti, kako pomembni so za vsakega izmed nas objemi in obiski, in kako me žalosti, ker ponekod to še vedno ni mogoče! (papež Frančišek)

Dodaj odgovor