POČITNICE, DOPUST, TURIZEM 

Že pred dobrimi 45 leti so naši škofje zapisali: turizem mora služiti širjenju dobrega, kristjani ga moramo počlovečiti in pokristjaniti. Zato ob odhodu na dopust poizvedimo, kdaj in kje je maša, da bomo nedelje in praznike krščansko obhajali. Učimo se brati veliko knjigo narave: občudovati naravo in biti Bogu zanjo hvaležni;  ceniti človekove stvaritve in jih hvaležno in prav uporabljati. Iz ljubezni do drugih ne delati škode, ne biti drugim v nadlego, ceniti usluge tistih, ki s svojim delom poskrbijo, da nam je prijetno. Nikomur v spotiko in pohujšanje! Zapoved ljubezni do nas samih in našega zveličanja nas veže, da se ne izpostavljamo nevarnostim za greh, da delam dobro in se varujemo slabega. Mnogi srečujete turiste na svojih delovnih mestih, drugi le mimogrede. Za vse veljajo Jezusove besede Popotnik sem bil in ste me sprejeli. Tudi turist je božji otrok. Zato mu gre spoštovanje, vljudnost in dobrota, nikoli pa ne hlapčevstvo, izkoriščanje, poniževanje. Srečanje s človekom je srečanje s skrivnostjo in le Bog ve, kaj kdo nosi v sebi. Morda je za nekega tujca srečanje prav z mano, z mojim zadržanjem in z mojo vernostjo usodno pomembno. Kristjan je v življenju optimist in vidi v vsem zmago dobrega, Boga nad satanom, zato zlo odklanja,  veseli se pa lepega, dobrega in resničnega.

Dodaj odgovor