SVET NA DLANI ?

Na današnjo nedeljo v Cerkvi obeležujemo svetovni dan sredstev družbenega obveščanja. Papež Frančišek se v letošnji poslanici z naslovom Pridi in poglej (Jn 1,46) sprašuje, kaj je pristna človeška komunikacija. Digitalna tehnologija omogoča prenos informacij v realnem času, svetovni splet daje občutek, da imamo svet na dlani. Toda velika količina in hitrost informacij še ne pomeni, da smo s tem avtomatično bližje tudi resnici o življenju ljudi. »Pa-metna« tehnologija na dlan prinese svet, odnese pa (lahko) kon-kretnega človeka. Bi se morali digitalnemu svetu zato odpove-dati? Kritično zavedanje nevarnosti lažnih novic, banalnega nar-cisizma in prirejanja dejstev nas ne sme pripeljati k »demonizi-ranju orodja, ampak k večji sposobnosti razločevanja in k bolj zrelemu čutu odgovornosti tako za širjenje kot za sprejemanje vsebin«. Lahko bi dejali, da je danes na nek način vsak človek lahko medijski delavec, komunikator, fotograf, snemalec … Vsem nam nove tehnologije odpirajo nove možnosti ne le prenosa in branja, poslušanja, gledanja vsebin, pač pa tudi navezovanja stikov in gradnje občestva. Za kristjane je to velika priložnost, da tudi prek tega »orodja« sledimo navdihom Svetega Duha in pričujemo za Kristusa. Naj nas On, kot je pred 25 leti papež Janez Pavel II. dejal mladim v Postojni, »popelje na odprto morje tretjega tisočletja« – na odprto morje žive, pristne komunikacije.       (B. Debevec, Družina 20/2021, str. 5)

 

Dodaj odgovor