Privilegirani otroci

V zimskih počitnicah si boste starši, otroci, učiteljice in učitelji malo odpočili od običajnega šolskega urnika. Tudi v naši veroučni učilnici bo nekaj dni tiho. Bežen pogled na pretekle dni potrjuje naslednje:  Klasični verouk se že dlje časa kaže kot preživel, kar potrjuje  velik osip  mladih po birmi. Znanja ostane malo, za celovito versko izkušnjo ali razvoj občutka pripadnosti župniji pa je eno srečanje na teden premalo. Starši so otrokovi prvi kateheti, zato v vse več župnijah organizirajo družinsko katehezo – verouk za vso družino. To je dobra oblika kateheze za tiste otroke, ki imajo privilegij, da so starši pripravljeni sodelovati pri takem programu. Ta oblika kateheze je nova in malo kje prisotna, zato gre res za privilegij.  Ko za kakšnega otroka slišimo, da je privilegiran, običajno pomislimo, da tak otrok  živi v materialnem izobilju, ima najnovejše igrače in hodi na drage počitnice.  Ampak res  privilegij je to, da ima otrok starše, ki si vzamejo čas za katehezo in molitev, svoj dom pa popestrijo z verskimi revijami in knjigami.  A  Duh veje, kjer hoče, zato ne zapiramo vrat otrokom, ki prihajajo k običajni katehezi ali verouku iz lastne želje in ne na spodbudo staršev. Nekateri pridejo tudi  zaradi pripadnosti skupini vrstnikov in sošolcev. Kakor koli, apostol Pavel pravi, samo da se oznanja evangelij.  Morda pa bo prav vaš zgled k dejavnemu sodelovanju v župniji pritegnil še koga.