Ne pozabimo na Barago!

Papež Frančišek se je nedavno več dni mudil na obisku pri kanadskih domorodcih, se jim opravičil in jih prosil odpuščanja za nečloveško in nekrščansko ravnanje z njihovimi otroki v cerkvenih vzgojnih ustanovah. Da bi »civilizirali indijance«, je država pospeševala njihovo asimilacijo in je za to uporabila Cerkev, ki je pokorno in za denar to tudi počela. – Podlo brisanje domorodnih kultur in trgovino s sužnji so vzdrževale nekatere današnje »svetle« evropske države.  Ob njih lahko Slovenci ponosno  pokažemo našega rojaka, škofa in misijonarja Friderika Baraga, ki je tudi deloval med indijanci. Vendar je v nemškem jeziku o njih napisal več knjig, za njihovo izobrazbo pa sestavil slovnico in slovar očipvejskega jezika; v tem jeziku je napisal in izdal tudi več nabožnih knjig. Baraga in njegovi sodelavci so domačinom pomagali umno kmetovati in gospodariti , učili so jih raznih obrti, da so se  lažje obranili pred vsiljivimi Zahodnjaki, ki so jim prodajali orožje in alkohol. – Da bi vedeli, da duhovniki niso počeli samo slabe stvari, kot je sicer izpadlo iz poročil ob papeževem obisku v Kanadi! In ne nazadnje: a ne bi bilo lepo, da bi našega rojaka Barago končno proglasili za svetnika! Priporočajmo se mu v molitvi.                                      (prim. Novi glas, 2022/30, str. 5)