SVETA DRUŽINA

Na današnjo nedeljo, ki sledi prazniku Jezusovega rojstva, z veseljem obhajamo praznik nazareške svete družine. Božični čas je primerno okolje za praznovanje v naših družinah, ko radi pridemo skupaj, si voščimo in celo obdarujemo. Ob tem pa toliko bolj zabolijo stiske in bolečine, ki jih morda živi kaka družina. Božji Sin Jezus Kristus se je rodil in odraščal v človeški družini. Devica Marija je bila njegova mati in Jožef njegov rednik. Oba sta ga imela neizmerno rada in sta ga z ljubeznijo vzgajala. Jezusova  družina zares zasluži ime »sveta«, saj so se v njej vsi prizadevali izpolnjevati božjo voljo. Po eni strani je bila to družina kot vse druge in je zato zgled zakonske ljubezni, sodelovanja, žrtvovanja, zaupanja v Božjo previdnost, zgled delavnosti in solidarnosti, skratka vseh tistih vrednost, ki je družina ohranja in razširja in tako na bistven način oblikuje tkivo družbe. Istočasno pa je Družina iz Nazareta edinstvena in drugačna od vseh drugih družin zaradi svoje edinstvene poklicanosti, ki je povezana s poslanstvom Božjega Sina. Ravno zaradi te edinstvenosti pa kaže vsaki družini, še posebej krščanski, na obzorje Boga, na blago in  hkrati zahtevno prvenstvo njegove volje, ki usmerja pogled proti Nebesom, kamor smo namenjeni. Za vse to se zahvalimo Bogu, pa tudi Devici Mariji in svetemu Jožefu, ki sta z veliko vero in razpoložljivostjo sodelovala v Gospodovem zveličavnem načrtu.                        Papež Frančišek, 2008

Dodaj odgovor