Molim te  ponižno, skriti Bog nebes

Molim te  ponižno, skriti Bog nebes, se glasi  starodavna molitev čaščenja Svete evharistije pri sveti maši in v tabernaklju,  pred malo hišico s pozlačenimi vratci in vedno prižgano lučko. Tam so shranjene, pri maši posvečene hostije, za obhajilo bolnih in za popotnico umirajočim, pa tudi za čaščenje. Verujemo, da je v posvečenem kruhu, v sveti hostiji, navzoč od mrtvih vstali, to je poveličani Kristus. Posvečenim hostijam pravimo  tudi »Najsvetejše« ali »Sveti zakrament«. Pred njim v počastitev pokleknemo in ga molimo. Verniki so od nekdaj radi stopili v cerkev, da so »obiskali Jezusa« in pred Najsvetejšim pokleknili in molili. V znak čaščenja so se ljudje, ko so šli mimo cerkve (pa tudi mimo križa in kapelice), pokrižali, možje so se odkrili. – Te svete dneve pred veliko nočjo in še potem bo v župnijski cerkvi poleg svete EVHARISTIJE, to je posvečenih hostij (na veliki četrtek jih slovesno prenesemo v »ječo« – v tabernakelj pri sv. Emi, na veliki petek pa v »božji grob« pri sv. Trojici, kjer bojo vse do konca velikonočnega bdenja v nedeljo zjutraj; Jezusa torej počastimo s poklekom v smeri, kjer je shranjena evharistija, tam se tudi ustavimo pri osebni molitvi) – izpostavljen za počastitev  vernikov KRIŽ, »na katerem je Zveličanje sveta viselo« (slovesno na veliki petek), in pa »BOŽJI GROB« (od velikega petka zvečer in ves velikonočni teden), iz katerega je Kristus vstal »z lastno močjo«. Kip vstalega Kristusa ali ALELUJA, ki bo šel pred vsemi nami v slovesnem sprevodu (procesiji) na veliko noč zjutraj, bo na mašnem oltarju do vnebohoda.  – Vabim vas, da pridete počastit »svete skrivnosti« naše vere: EVHARISTIJO, KRIŽ, GOSPODA V GROBU IN VSTALEGA ZVELIČARJA. Ko boste prišli po velikonočni ogenj in ko boste prinesli k blagoslovu velikonočna jedila, se ustavite v cerkvi v tihi molitvi. Storite to skupaj z vašimi otroki. Storite tako ne le stare, ampak tudi čisto »taprave« mame in očetje! Otrokom povejte, kako in zakaj to počnete. Bodite jim priče vaše vere. In Bog, ki je Jezusa obudil od mrtvih, bo tudi vas in vaše otroke blagoslavljal in pripeljal v nebesa.

Vesele in blagoslovljene velikonočne praznike vam voščim, vaš župnik.