ČLOVEK, NE JEZI SE!

Te dni, ko so se malo sprostili sanitarni ukrepi in omejitve, lahko v medsebojnih pogovorih v živo ali preko telefona in drugih zvez in medijev še bolj slišimo kritike in pripombe  na račun domačih in evropskih oblasti v zvezi s politiko, zdravstvenimi odločitvami in drugimi (ne)odgovornimi dejanji in izjavami; veliko gneva in (na videz) boljših rešitev je slišati na račun omejevanja svobodnega gibanja ljudi in na račun ravnanja in izbir glede boja proti koronavirusu. Vzgojne  izkušnje in splošno znanje govorijo, kako s svojim govorjenjem in ravnanjem vplivamo ljudje ne le na mlajše ampak tudi odrasli drug na drugega. Val nejevolje in srda pljuska  vsevprek in preko meja zdravega okusa in razuma. V vsakdanjih pogovorih se omenjenih tem in načina izražanja ne moremo izogniti. Mnoge kritike so utemeljene in upravičene, nekatere pa tudi nepreverjene ali celo slabonamerne in zavajajoče. V litanijah vseh svetnikov je od nekdaj prošnja: Jeze, sovraštva in vse hude volje – reši nas o Gospod! Po zdravi človeški pameti in svojem krščanskem prepričanju mora človek razmišljati kritično in hkrati ohranjati distanco do  vsega sedanjega dogajanja,  in tudi v svojem govoru nastopati umirjeno, spravljivo in spoštljivo do sogovornika in drugih, tudi do javnih oseb in ustanov.     (župnik)

Dodaj odgovor