Z OČETOVSKIM SRCEM

Papež Frančišek je ob 150. obletnici razglasitve sv. Jožefa za zavetnika vesoljne Cerkve, 8. decembra lani, napisal vsem vernikom  apostolsko pismo, ki nosi naslov Z očetovskim srcem, in obenem razglasil posebno leto sv. Jožefa, ki sovpada z letom družine. Za Marijo, Jezusovo Materjo, noben svetnik ne zavzema toliko prostora v papeškem učenju in ni tako pomemben kot Jožef, njen ženin. Veličina sv. Jožefa je v dejstvu, da je bil Marijin zaročenec in Jezusov rednik in za javnost njegov oče. Kot tak se je postavil v službo celotnemu odrešenjskemu načrtu. Njegovo očetovstvo se je konkretno izrazilo v tem, da je iz svojega življenja naredil služenje, žrtev skrivnosti učlovečenja in odrešenjskega poslanstva, ki je z njo povezano: da je  svojo zakonito avtoriteto, ki mu je pripadala nad sveto družino, uporabil za popolno daritev sebe, svojega življenja, svojega dela; da je svojo človeško poklicanost k ljubezni do družine spremenil v nadčloveško darovanje samega sebe, svojega srca in vseh sposobnosti v ljubezni, ki je postavljena v služenje Mesiju, ki se razvija v njegovi hiši. Zaradi te vloge v zgodovini odrešenja je sv. Jožef oče, ki ga je krščansko  ljudstvo vedno ljubilo in se k njemu v svojih molitvah rado zatekalo.             (prim. ap. pismo Z očetovskim srcem))

Dodaj odgovor